Domain Nedir

'Domain Genel' forumunda santiqo tarafından 28 Kas 2019 tarihinde açılan konu

 1. santiqo

  santiqo Profesör Major

  Domain nedir? Domain name, yani Türkçe karşışığıyla domain adı (veya alan adı) özünde web sitenizin fiziksel adresinin karşığı anlamına gelir. Mesela bir navigasyon uydusunu düşünün. Size gerekli yol tarifini sağlayabilmesi için öncelikle bir adrese veya posta koduna ihtiyaç duyar. Aynı şekilde internet tarayıcınızın sizi bir siteye ulaştırabilmesi için bir domain adına ihtiyacı vardır.

  Domain ne demek? Domain name iki önemli öğeden oluşur. Örneğin Facebook.com domain adı internet sitesinin adını (yani Facebook) ve domain adının uzantısını (.com) içerir. Bir şirket (veya kişi) bir domain adı satın aldığında, bu adresin hangi sunucuya işaret edeceğini belirleyebilir.

  Domain adı kayıtları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli organizasyon tarafından gözetlenir. ICANN hangi domain adı uzantılarının kullanılabilir olduğunu belirterek domain adlarının nereye işaret ettiğini gösteren merkezi bir veritabanı bulundurur.

  Ziyaret ettiğiniz bütün internet siteleri efektif olarak iki öğe içerir: bir domain adı ve bir de web sunucusu.

  1. Web sunucusu, internet sitenizin oluşturulduğu dosyaları ve veritabanlarını barındıran ve birisi sitenizi ziyaret etmek istediğinde bu dosyaları onlara ulaştıran fiziksel bir makinedir.
  2. Peki domain name nedir? Domain adı insanların sitenize girebilmek için yazdıkları adresdir. Bu adresler internet tarayıcısına bilgilerin depolandığı sunucuyu işaret eder. Domain adı olmadığında, insanlar sitenize ancak sunucunuzun IP adresini girerek ulaşabilir – IP adresleri uzun rakamlardan oluştuğundan bu pratik bir yöntem değildir.
  Domain Nasıl Çalışır?
  Domain adlarını, web sitenizi barındıran sunucuya giden bir kısayol olarak düşünebilirsiniz.

  Domain adı olmadığında, sitenizi ziyaret etmek isteyen kişiler IP adresini tam olarak girmek durumunda kalır. Ancak sorun şu ki, IP adresleri kolay kolay ezberlenebilecek bir yapıda değildir.

  Örneğin, Hostinger.com bir alan adıdır. Diyelim ki 100.90.80.70 IP adresine işaret ediyor. Bu IP adresi sunucuyu gösteriyor ancak ziyaretçiler bu adresi ziyaret etmeye çalıştıklarında site açılmaz. Bunun sebebi, bir IP adresiyle siteye erişebilmek için uzakta bulunan sunucunun web uygulamalarının depolandığı dizindeki varsayılan bir sayfa için 80 numaralı portu kullanması gerekir (örneğin index.html).

  Gördüğünüz üzere, temel sunucu ayarları ve IP adresleriyle uğraşmak hem kafa karıştırıcı hem de zaman isteyen bir iş haline gelebiliyor. Tam da bu yüzden bir çok web sitesi sahibi, Hostinger gibi domain adıyla birlikte gelen yıllık web hosting planlarına sahip bir hizmet kullanmayı tercih ediyor.

  Domain’ler aynı zamanda yönlendirme kullanır. Bu sayede domain adresinizi ziyaret bir kişiyi otomatik olarak başka bir domain adresine yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem özellikle kampanyalar, mikro siteler için veya insanları sitenize özel varış sayfalarına yönlendirmek için kullanışlıdır. Bir diğer avantaj ise, yazım kurallarından doğacak kafa karışıklığının önüne geçilebilmesidir. Örneğin www.fb.com adresini ziyaret ettiğinizde, www.facebook.com adresine yönlendirilirsiniz.
   
  AtakBey bunu beğendi.
 2. AtakBey

  AtakBey Yaşlı Kurt Site Yetkilisi Yaşlı Kurt Yönetim Kurulu

  Eline saglik.
   
 3. santiqo

  santiqo Profesör Major

  teşekkürler