Sosyal Mühendislerin Kullandığı Taktikler

Anket Yapmak:Bildiğiniz Gibi SM(sosyal mühendislik) Bir İnsandan İstediğimiz Bilgileri Ona Hissettirmeden Almak Anlamına Gelir. Yani O İnsanı İstediğimiz Bilgi Doğrultusunda Yönlendirmek. Anket Yapmak Bu Konuda Çok Elverişlidir. Hedeften öğrenmek İstediğimiz Bilgi Örnek Olarak Annesinin Kızlık Soy Adı Olsun. Daha Önceden Basit Bir Anket Tasarlıyoruz ve Bu Anketten 25-30 Civarı Çıkartıyoruz. Daha Sonra Hedefi Takibe Alıp Uygun Bir Vakitte Karşısına Çıkarak Tez Yapmakta Olan Bir Üniversite Öğrencisi Olarak Ondan Yardım İstiyoruz ve Kişisel Şeyler Sormadan Sadece 10 (yada sizin belirlediğiniz bir rakama soru) Oldugunu Söylüyorsunuz Daha Sonra Anketi Doldurduktan Sonra Ek Olarak Birşey Soruyorsunuz. Aynen Şu Şekilde Olabilir. "Ya Son Olarak Kusura Bakmayın Soy İsim Benzerliği Olmaması İçin Amcanız ve Dayınızın İsim ve Soy İsmini Söylermisiniz Tez Ödevimizde Kurallar Arasında İki Aileden Sadece Bir Üyeye Form Doldurtuyoruz İsim Benzerliği Olmaması Gerekiyor" vs Sizin Yaratıcılığınıza Kalmış Bir Şeydir. Dayısının Soy İsmi Hedefin Annesinin Kızlık Soy Adıdır.


Takipci ve Beğeni: Bu Taktik En Çok Kulanılan ve En Çok İnsan Düşürülen Yöntemdir. Hedefe Mesaj Atıyoruz Fake bir Bayan Hesaptan ve Şunu Diyoruz "merhaba senin fotoğrafların gayet güzel ama neden beğenileri böyle düşük (yada çok şık birisin takipcin neden bu kadar az) (vereceği cevaba göre) bak Şu Siteyi Kullanarak Arttırabilirsin. Senin Gibi Birine Bu Yakışır" Dedikten sonra Fake Scripti Yapıştırıyoruz. Fake Script, URL vs Anlamayan Birisi İse Büyük Olasılıkla Düşecektir.


Fotomontaj:Evet Silah Gibi Bir Yöntemdir  Hedefin Profiline Giriyoruz Eski Bir Fotoğrafını Buluyoruz. Bu Fotoğrafı Herhangi Bir Shop Programı İle Montajlıyoruz Mesela Etek Giydirip Rezil Bir Duruma Getirdikten Sonra. Fotoğrafı Paylaşıp isminiz Görünmeyecek Şekilde SS Alıyorsunuz ve Fotoğrafı Geri Siliyorsunuz. Daha Sonra Shop İle Aynı Şekilde Aldığınız SS i Shoplayıp Mesela Like Sayısını 1000+ Yorum Sayısının 500+ yapıyorsunuz. Ve Bu Shop lanmış SS i Hedefe Atıyorsunuz "Bu Ne Hal Diye Böyle Gülerek Bir Sayfada Gördüm Bu Sen Olamazsın demi" Dediğiniz Anda Sizden Sayfanın İsmini İsteyecektir. Fake Script Linkinizi Yapıştırın. Büyük Olasılıkla Düşecektir.


İyi Hacker Geldi:Hedefe Saldırmak Daha Sonra da Yardımcı Oluyor Gibi Yaklaşıp Hesabı Patlatmak. Hedefin Telefon Numarasını Öğrenmek Gerekiyor Yanlız. Bunun İçin Kullandığınız Fake Bir Kız Hesabı Size Çok Şey Kazandıracaktır İleride Numara Nasıl Alınır Fake Script Nasıl Yapılır vs vs En Temelden Giricem Hepsine. Yani Hiç Anlamayan Birisi Bile Rahatca Bir Çok Hesaba Sızabilecek Duruma Gelecektir. Bildiğiniz Gibi fake ücretsiz sms Gönderen Bir Sürü Site Var Bunlardan En Çok Kullanılanı globfone.com 'dur. Buradan Hedefin Telefon Numarasına Bir Sms Yolluyoruz "Hesabinizi Güvenli mi Saniyorsunuz? Güvenlik Seviyenizi Ölçmek İçin Bağlantıya Tiklayip Maddeleri Uygulayin Örnsite.com (Bilişim Teknolojileri Kurulu) B112" Düşmüş Olabilir Eğer Düşmemişse Aradan Bir Gün Geçtikten Sonra Hesaba Girip Şifremi Unuttum Diyerek Telefon Numarasına Kod Yolla Seçeneği İle Kod Yollayın Şimdi Hesap Sahibi Önceki Attığınız Mesajı Dikkate Almadıysada Artık Alacaktır Mesajı Silmiş Olabilir Siz Fake SmSin Aynısını Bir Daha Yollayın Ne Olur Ne Olmaz

Yorumlar 0